Česká pražírna

Věšín

Příběh Brdské kávy

Nadešel čas podzimu a do brdských lesů se vkradla mlha a zima. Podobně jako pro člověčí návštěvníky Brd, tak i pro Fabiána, dobrého ducha brdských lesů, bylo podzimní období pochmurné a smutné. Vzpomínal na svou ženu Medulínu, kterou zlá čarodějnice zaklela a proměnila ji v léčivou bylinu. Moc se mu po Medulíně stýskalo. Ráno ho nevítalo sluníčko, a tak se mu nechtělo vstávat z jeho lože a vylézt zpod peřiny. Ve světnici, která mu zbyla ze zakletého hradu na vrchu Baba, byla zima a nevlídno, pec studená a na dvorku hromada nenaštípaného dříví. Je tu podzim, na Fabiána dolehl splín.

Avšak jednoho mlhavého rána, když se Fabián opět převaloval pod peřinou, a ne a ne vylézt, se cosi přihodilo. Škvírou pod dveřmi se do jeho světničky linula nádherná vůně a přinášel s sebou i takový ten hřejivý pocit domova, který si pamatoval z dob dávno minulých. Fabián okamžitě vyskočil z postele a začal se pídit po té úžasné vůni. Co to tak nádherně voní? Odkud ta vůně jde? Neomylně se vydal do hlubokého lesa, vůně byla čím dál tím intenzivnější a Fabián se už, už nemohl dočkat, až dojde k cíli. Prošel hluboký les, přebrodil lesní potůček a náhle uviděl malinkou chýši z níž se linula ta skvostná vůně. Došel k vrátkům a zaposlouchal se do zpěvu, který se rozléhal po blízkém okolí. Nemohl tomu uvěřit, vnitřní hlas ho ujišťoval: „To přeci není možné, to nemůže být hlas Medulíny.” Nevydržel, rozrazil vrátka a v tom uviděl svou krásnou ženu Medulínu, jak přebírá jemu neznámá, hnědá zrnka a pozpěvuje si.

Rozeběhli se k sobě a dlouze se objali. Fabián se okamžitě začal vyptávat, co to tak nádherně voní po celém brdském lese. Medulína mu odvětila, že to je přeci Brdská káva a nabídla mu, aby ochutnal z již připravené konvičky. Fabián se napil a oči se mu rozjasnily. V ten okamžik, dostal novou chuť a sílu do života, a zase se cítil pánem brdských lesů. Všechna únava byla ta tam a Fabián si na chviličku myslel, že už snad přišlo jaro. Medulína mu pak u mnoha šálků kávy vyprávěla, jak se z léčivé byliny stala díky svým dobrým skutkům lesní vílou, nejprve však musela kvůli kletbě opustit Brdy, a tak začala ve vzdálených zemích pěstovat kávovníky a objevovat kouzlo kávy.

Fabián a Medulína se díky vůni kávy opět našli v brdském lese a vychutnávají si kávu spolu, každý podle své chuti. Fabián si libuje v kávě hořké chuti, která mu dodá sílu, aby mohl dobře panovat v brdských hvozdech, zatímco Medulína si spíše pochutná na kávě s ovocnějším nádechem, kterou si ráda dopřeje nejen před tancem v ranní rose.

A tak až uvidíte, jak stoupá z Brd mohutná mlha, to jen Fabián bafá ze své dlouhé dýmky svůj oblíbený tabáček a Medulína mu chystá vynikající Brdskou kávu.

Zazvonil zvonec a příběhu … možná není konec 🙂

Příběh Brdské kávy zpracovala Martina Fúsiková

Pražírna Věšín

Adresa: Věšín 232, 262 43 Věšín

Otevírací doba:
Pondělí: 10.00 – 16.00
Úterý – Čtvrtek: 10.00 – 14.00
Pátek: 12.00 – 19.00

Kontakt: +420 725 966 866

POZOR: v termínu od 23. 12. 2023 do 21. 1. 2024 nebude prodejna otevřena.

Můžete však využít NON STOP KIOSEK který vám nabídne teplé nápoje i balíčky s praženou kávou.