Nová zásilka kávy nás tentokrát neskolila … 😊

Přišel červen a s ním také nová zásilka nepražených zrn natěšených na buben naší pražičky a ze všeho nejvíce na vaše kávomlýnky a šálky, z nichž si Brdskou kávu vychutnáváte 😊, a vězte, že tento váš zájem nám dělá opravdovou radost.

Pro vaši představu, žoky, které nám přicházejí nejčastěji obsahují 30, 60 kg, ale někdy také 69 kg nepražených kávovníkových zrn, která se ve speciálních, ochranných GrainPro a jutových pytlích opravdu líně povalují a trochu škodolibě čekají, jak se s jejich váhou popereme. Řeknu vám jak …, obvykle takový den přicházíme do práce pěkně zpříma s radostí, že doplníme docházející zásoby, nicméně odcházíme sice spokojení, že jsou žoky ve skladu, ale mnohdy ve větším či menším předklonu i přesto, že si pomáháme technikou … , naštěstí tato „úklona nepraženým zrnkům“ obvykle během několika dní vymizí a my se tak můžeme těšit na regeneraci do chvíle, než přijde další zásilka 😊

Ovšem pozor, nestalo se tak tentokrát, neboť slovy klasika: „vše zlé je pro něco dobré“, a tak i skutečnost, že stále ještě není oproti předpokladu dokončena terénní úprava před naší firmou způsobila, že nám s vykládkou pomohla parta chlapů, pro něž bylo přeložení 2tun kávy příjemným zpestřením dne a my jsme se výjimečně mohli cítit trochu jako na tenisu, jelikož pytle z palet zmizely doslova v mžiku, ještě teď nás bolí za krkem, když si na ten fofr vzpomeneme 😊.

 

Nepražená zrna dorazila do Věšína

Ještěrka vykládá Brdskou kávu

autor: Martin 4. tř., ZŠ Věšín

A co dál? Zásoby nepražených i pražených kávovníkových zrn máme, takže vás srdečně zveme nejenom na šálek kávy do naší prodejny. Již brzy pro vás upražíme také novinku z Rwandy:

Rwanda Rwimbogo

Tato mimořádná káva je zpracována v zemědělském družstvu COCAG, které se od roku 2004 zabývá pěstováním a zpracováním kávovníkových zrn, disponuje vodními nádržemi pro zpracování kávy promytou metodou.

Družstvo poskytuje pracovní místa mnoha místním ženám zejména v oblastech Rwimbogo, Goshonga a Gitambi v okrese Rusizi. Tato oblast se nachází ve vysoké nadmořské výšce, která v kombinaci s kvalitní vulkanickou půdou dodává produkovaným zrnům jedinečnou chuť a vůni.

Družstvo COCAGI je od roku 2005 certifikováno Fairtrade a v roce 2015 poprvé zvítězilo v soutěži Cup of Excellence, což považuje za velký úspěch a závazek do dalších let, a tak nás těší, že vám kávu z této farmy můžeme v nejbližší době nabídnout.

 

Základní informace:

 • Farma: COCAGI zemědělské družstvo
 • Místo pěstování: Rusizi, Rwimbogo, západní část Rwandy
 • Farmář: Andre Mayorwa
 • Nadmořská výška: 1400  m.n.m.
 • Průměrný úhrn srážek: 1200 až 1400mm
 • Teplotní rozsah: 20 – 30°C
 • Zpracování: mokrou cestou
 • Sušení: „africké postele“
 • Odrůda: Arabica Bourbon
 • sklizeň: květen až září

Bodové hodnocení: 86,68

Chuťový profil:

 • Nápoj se vyznačuje lehkými a svěžími ovocnými tóny (pomerač, lipový květ, broskev), které se rozvíjí do třtinového cukru a karamelu. Chuť kávy je plná, komplexní a delikátní.
 • Tělo má dobrou intenzitu, je vyvážené a hladké.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Tým Brdské kávy